Hak holowniczy – element szpecący czy przydatny?
Przyglądając się tylnej części wielu aut możemy nieraz zauważyć wystający spod zderzaka hak holowniczy. Osobom niekorzystającym z tego elementu wyposażenia auta może on się wydawać elementem całkowicie zbędnym, a przy tym niezwykle szpecącym bryłę całego auta. Osoby taki nie doceniają jednakże walorów użytkowych, jakie wynikają z posiadania tego typu elementu.
Każdy samochodowy hak holowniczy umożliwia nam ciągnięcie wszelkiego typu przyczep drogowych, o ile tylko zapisy dowodu rejestracyjnego naszego auta pozwalają na obciążanie ładunkiem o takiej masie. Haki holownicze umożliwiają więc ciągnięcie: standardowych przyczepek przewozowych (większych, lub mniejszych, w zależności od przewożonego ładunku), przyczep typu laweta, służących do przewozu innych aut, bez konieczności podczepiania ich na lince; przyczep kempingowych, wykorzystywanych do turystyki i wypoczynku, a także innych przyczepek specjalnego rodzaju, takich jak platformy myśliwskie, bannery reklamowe etc. Osobną kategorią będą wszelkie maszyny i urządzenia, których konstrukcja dopuszcza możliwość podczepienia ich do auta. Są to np.: betoniarki, agregaty do betonu, rębaki i inne podobne urządzenia.
Poza możliwościami użytkowymi jakie dają haki holownicze jest jeszcze jeden argument przemawiający za możliwości zamontowania haka w aucie – niektóre modele haków da się po prostu wypiąć, przez co przestają one szpecić auto.